Novi Almodóvarov film potpuno je jedinstveno filmsko iskustvo, čak i u okviru njegovog redateljskog opusa.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EolQSTTTpI4[/youtube]
Na njegovom raskošnom imanju pratimo u tim trenucima hipnotizirajuće prekrasnu djevojku u uz tijelo pripijenom kostimu (Paco Delgado i Jean Paul Gaultier) boje kože, zaključanu u sobi. Snimaju ju nadzorne kamere, a promatra ju Marilia (Marisa Paredes; “All About My Mother”, “The Flower of My Secret”), kućepaziteljica. Daje joj hranu i brine o njoj. Saznajemo odmah kako Legard ponekad drži svoje pacijente u svojoj vili dok se ne oprave, a djevojka se zove Vera (Elena Anaya). Vježba jogu, uzima opijum, čita i izrađuje skulpture (referenca na Louise Burgeois, inspiracija za lik Vere); umjetnost predstavlja njenu borbu za preživljavanjem i opstankom. Preko kamere ju promatra i Legard. Požudno, ali i melankolično i sjetno. Već u startu nam Marilia daje do znanja da je Vera opasna za Legarda i da se taj problem mora riješiti što prije. Pokušava ga prije svega zašititi od njegovih osjećaja prema Veri. U kuću tada upada Zeca, njen sin, u bijegu pred policijom. Na sebi ima kostim tigra. Ne bez razloga – maskenbal je i jedino je tako siguran u bijegu – no Almodóvar je u tom trenutku mogao izmisliti bilo koji razlog, taj lik kao da je morao biti tamo upravo takav i upravo u tom kostimu. Zeca prepoznaje lice na ekranu…
Estetika raskošno uređene vile, šminka, zasićena atmosfera interijera, zavodljiva scenografija i kostimografija postavljeni su u jukstapoziciju radnji – služe djelomično kao odmor za oči i um, ali nas i tjera da se suočimo s neizbježnom činjenicom koliko je ljepota često isprepletena s izopačenim. Dok nas ponašanje i djela odbijaju, galantna vanjština i okruženje nas zavodi (primjer Buñuelovih filmova), što je puno stvarnije i snažnije nego način na koji se u suvremenoj žanrovskoj kinematografiji teme najčešće smještaju u “total dizajn seting” i time pokušava dobiti mračna i tjeskobna atmosfera.
Ubrzo ulazimo u kompleksan odnos Legarda i Vere, doktora i pacijenta, vraćamo se unatrag, upoznajemo Legardovu kćer i saznajemo za nesreću iz koje je Legardova supruga izašla s opekotinama po cijelome tijelu. Prošlost se lagano izmijenjuje sa sadašnjošću, no ovdje potpuno u funkciji gradacije radnje i emocije. Almodóvar je majstor naracije. Gradi priču komadić po komadić, sve do emotivne kulminacije u kojoj Veru po prvi puta vidimo u svoj njenoj slabosti, nemoći i očaju. U stvarnosti pak, ona je korak ispred gledatelja – to je trenutak u kojem je na vrhuncu svoje snage i odlučnosti.
Unatoč intrigantnoj priči i sigurnoj redateljskoj ruci u formi i sadržaju, pa čak i njegovoj uobičajeno prekrasnoj fotografiji, kostimima i dizajnu cijelog prostora, film bi mogao naići na manji otpor kod publike (što sam i osjetio kod publike u kinu) upravo zbog svoje tematike i izleta u nepoznato. Pristup konceptu ljubavi, moći i užitka ovdje je subverzivan, a cijela priča je melodramatična i nadrealna. Almodóvar ulazi u SF i zavodi perverzijama, isprepliće seks i seksualnost, požudu i nasilje, likovi su ekscentrični, usamljeni i očajni i često nisu bliski gledatelju. U jednoj važnoj sceni filma osjetio sam potpun raskid veze publike i filma – neki gledatelji su našli za shodno smijati se situaciji, koja bi kao izdvojena izvan konteksta filma možda i bila smiješna, no poznavajući povijest lika i sve što je do te scene dovelo, ista je mogla u tom trenutku biti samo neopisivo tužna. No upravo je u tome nekad ljepota filmskog stvaralaštva – odlazak u nepoznato, pa čak i neugodno iskustvo, da bismo na kraju bili nagrađeni punokrvnim filmskim iskustvom. Prepustiš se ili se ne prepustiš. Možda smo sjedili u istoj dvorani, a vidjeli različite filmove.
Ocjena: 9/10
(Canal+ España, El Deseo S.A., Instituto de Crédito Oficial, 2011.)