Na regionalnoj glazbenoj sceni pojavio je album za kojeg s punim pravom možemo reći kako je odsviran ma bez i jedne suvišne note.
Slovenska scena kreativne improvizirane glazbe posljednjih je godina buknula zahvaljujući aktivnosti umjetničke organizacije Sploh koja se pored stalne organizacije događanja bavi i produkcijom primijenjene i autorske glazbe, kao i filma te glazbenog eksperimenta s videom. Pored njenog osnivača, kontrabasista, improvizatora, elektroakustika i skladatelja Tomaža Groma, među istaknutijim predstavnicima svakako su i bubnjar-udaraljkaš Vid Drašler, koji je poznat po free-ekspresiji, te tenor-saksofonist Cene Resnik, koji tijesno surađuje na klupskoj sceni modernog jazza Ljubljane, ujedno i članovi grupe Trojnik. Svi su glazbenici ‘odvajkada’ poznati na regionalnoj sceni, od kojih je Resnik dugogodišnji i već bivši član rock-grupe Siddartha, kao i autor čiji je kvartet objavio album „From the Sky“ za renomiranog portugalskog izdavača Clean Feed. Grom je već kao 19-godišnjak – dakle, upola mlađi nego danas – pozvan na europsku mini-turneju alt-saksofonista Sonnyja Simmonsa, pulena Johna Coltranea iz ranih 1960-ih, dok je Drašler kraj prošle godine obilježio solističkim CD-om „Kramljanja“.
U uvodničarskim kompozicijama, primijetit će se orijentacija kolektivne igre prema redukcionističkoj organizaciji zvuka bliska zapadnonjemačkom veteranu freeprov-bubnja Paulu Lovensu, s instrumentima koji nisu u službi uzburkavanja pulsa već upravo ambijentalnijeg ugođaja… regresija, a ne ekspresija. Tom utisku sličan je i dizajn CD-a, kartonskog knjižuljka bljedunjave teksture oker boje u čijem se donjem dijelu druge trećine prostora smjestio i naslov samog djela. U kakvom dućanu s ‘muzičkim proizvodima’ jedan takav uradak bio bi primijetan tek na povlaštenom mjestu u izlogu, neon bi ga pojeo…
Tek će se na petoj skladbi, nakon što su činele oživjele oponašanjem melizama na kakvom metalofonu, a Drašlerov je set specifičan po dva viseća francuska ključa, saksofon otrgnuti iz svoje vakuumirane košuljice i prerasti u prirodni zov mladog dinosaura.
Omniapsorbirajući prostor i prolaznost svega postojećeg oslikani su napregnutom atmosferom u kojoj se nijedan od instrumenata ne izdvaja svojim izvornim timbrom, čime ovaj album stvara jaki vizualni doživljaj prispodobiv riječnom pejzažu; zlobnici bi znali reći da je riječ o forenzičkoj glazbi. Drašlerovi će se ključevi i činele nadovezati na perkusivnost microvisinga Resnikovih klapni, komplimentirani škripom koja dolazi iz Gromova gudala, poput ozvučene naplavine koja ulazi u podzemni tunel, čime je ukupni dojam soundscapea samo pojačan. I time se na regionalnoj glazbenoj sceni pojavio album za kojeg s punim pravom možemo reći kako je odsviran ma bez i jedne suvišne note. Pametnima dosta.
Ocjena. 10/10
(Sploh, 2105.)
Vid Jeraj urednik je i voditelj emisije slušna obmana koja promiče rad domaćih umjetnika koji su objavili vinilno izdanje i svake se druge i četvrte nedjelje u mjesecu emitira na Radiju KLFM od 19:00 sati.