Svoju zemlju Finsku čiji je međunarodni profil obilježen dizajnom, Kaurismakijevim filmovima, skijaškim skakačima, te komunikacijskim tehnologijama, zavidnom produkcijskom razinom svog nosača zvuka predstavljaju Verneri Pohjola & grupa Black Motor.
Još jedan je to freasy-listening jazz sastav koji diplomatički i srednjoputaški razvija melodijski pristup improvizaciji kao amalgam stilizma visokog njemačkog ekspresionizma i sjevernjačke elegancije.
Prvi susret s finskim razredom na sceni improvizirane glazbe imao sam prije deset godina prigodom prvog posjeta Ingebrigta Haaker Flattena Hrvatskoj, danas već legendarnog kontrabasista, kada mi je na pro-memoriju ostavio diskove svojih bendova Atomic i Scorch Trio. Slava prvog kao stilskog sljedbenika „Workin’ & Steamin’“ kvinteta Milesa Davisa, doduše, do danas se ne da usporediti s pijavičkim prstotresom Raoula Björkenheima, tog amero-finskog free Hendrixa. Debut album trija Scorch uistinu je već jedna od najvažnijih power-rock ploča ovog stoljeća. Prateći rad ovog globtrottera koji je već devedesetih s „Krakatau“ objavljivao pod ECM-bedžom, nije mi mogao pobjeći smiješak nedavnim postavljanjem snimke skladbe „Punk for Monk“ koju supotpisuje s osebujnim saksofonistom Samijem Sippolom i bubnjarom Simom Laihonenom.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2grEnoa-NIY[/youtube]
Kako je vrijeme pokazalo, Sippola i Laihonen članovi su grupe Black Motor i odmah se moramo sjetiti poslovične izjave Moppe Eliotta kako bi jazz bendovi morali imati stvarna imena, a ne se predstavljati izlistavanjem osobnih imena njihovih članova. Treći član Black Motor je kontrabasist Ville Rauhala dok je pridruženi suradnik i trubač Verneri Pohjola. Mora se odmah reći, da malih sastava bez klavira danas u Europi ima daleko više od prstiju na dvije ruke, pa se o nekoj posebnosti ovih glazbenika mora ipak uložiti dodatni napor jer su oko svojeg izdanja uistinu svojski potrudili. Dizajn albuma potpisuje Juha Lökstrom, a seriju slika u tehnici akrilika na platnu slikarica Marianna Uutinen, središnja figura suvremene finske umjetnosti.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dprTaQeXRXc[/youtube]
Melodijsko improviziranje na autorske teme kao znatno obilježje produkcije u prvi je plan istaknulo i potenciralo pristupačnost kroz akustički optimum, što je smjer koji je svojim radom najavio već Martin Küchen o kojem smo nedavno imali prilike pisati. Kako je riječ o predoslovnoj kopiji slomilo se tu par olovaka, ali bar ne kopalja. Ovo izdanje ima jasnu svijest o sebi kao umjetničkom djelu i time definitivno spada u jednu dugačku tradiciju koja nadilazi sam razred i dokida striktnu vezu uz teritorijalnost. Naposljetku, kožnjak kao bitan dio urbanog rockerskog mita ima snažnu podršku u ikonografiji jednog Matsa Gustafssona što se itekako osjeća i u modnim izazovima koje pred nas istresaju konotacije jednih Black Motor.
Suradnja s trubačem Verneri Pohjolom bend je odvela u jednom drugom smjeru od tog pomalo otpadničkog imidža s kojim koketiraju. ‘Ploču’ otvara skladba „Waltz“ anonimnog autora iz ruske narodne predaje, a slijedi „Song of India“ Rimski-Korsakova s kojom se Sippola na tenoru upisuje u dostojne liričare na tragu jednog Gatoa Barbierija, ali i nježnijeg izdanja Petera Brötzmanna. Poveznice s Barbierijem pojavljuju se i u smislu razigranog oplemenjivanja grupnih improvizacija posezanjem u košaru finske narodne glazbe. Tako će kontrabasist Rauhala potpisati čak dvije skladbe, a Pohjola čak tri, dok će se na začetnika finske džez-avangarde Edvarda Vessalu osvrnuti aranžmanom njegove skladbe „Kynnyspuulla“.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b8Ja0Cbxr5k[/youtube]
Kako je i ranije rečeno, free jazz je upravo u Skandinaviji počeo proživljavati analizu i revalorizaciju, jer to su naposljetku i periferne europske kulture u koje su se afroamerički umjetnici znali i bili kadri integrirati. I iako ćemo ploči dati (samo) poticajnu sedmicu, uopće ne sumnjamo da će u alternativnoj listi 2013. godine, o kojima tek saznajemo, u vidu popisa zakašnjele spoznaje ponajboljih izdanja ova ploča imati svoje dostojno mjesto.
Ocjena: 7/10
(Tum/Braithwaite & Katz, 2013.)
Vid Jeraj nedjeljom od 22:00 do 24:00 sati uređuje i vodi emisiju ‘Slušna obmana’ na Radiju 808.