U čemu je razlika između ruskog i svih ostalih modernih kapitalizama bivših socijalističkih zemalja u koji spada i naš? Nakon filma ‘Za Marksa’ redateljice Svetlane Baskove, prikazanog na ovogodišnjem Subversive Film Festivalu u zagrebačkom kinu Europa, odgovor bi se mogao sažeti u riječ: ‘Nikakva.’
Činjenica je da mi u odnosu na druge još volimo sebi tepati da je kod nas zericu bolje, ali možda o tome treba pitati dio populacije u koju spadaju i radnice Kamenskog. Uglavnom, radnici gule svoje šihte po nekoliko mjeseci bez plaće, imaju ‘službene’ sindikate koji ne služe ničemu, rade u derutnim pogonima koji izgledaju kao Staljingrad nakon Paulusove opsade, dok im najviše muke zadaju stalna govorkanja o otpuštanjima i smanjenjima plaća koje ionako ne dobivaju. Napomena je da je radnja smještena u 2010. godinu. S druge strane kapitalistička vrhuška ne računa ni da radnici uopće postoje, njima čireve na želucu izazivaju brige koje umjetničko djelo objesiti na zid dvorana za sastanke s tim da je jedini umjetnički kriterij skupoća likovnog djela.
Redateljica Svetlana Baskova je zbog postizanja jačeg kontrasta ‘svoj proleterijat’ smjestila u jednu od ruskih ljevaonica. Problem nastaje onog trenutka kad svega tri radnika dođu na ideju o osnivanju nezavisnog sindikata preko kojeg bi tražili poboljšanje radnih uvjeta i radne okoline, sigurnost od otkaza, napredovanje i naravno kvalitetniju prehranu u menzi. Ništa novo, reklo bi se, no i ti zahtjevi su s njihove strane nedorečeni i nedovoljno jasni. Osjetno je da su do te ideje došli kao mali kružok koji je nakon radnog vremena u pušionici interesnu sferu pronašao u književnosti i filmu raspravljajući o Gogolju, Stanislavskom i francuskom crnom valu. Dakle njihov nezavisni sindikat skoro i da ne postoji. Glasine o radničkom udruživanju istovremeno raspale maštu i histeriju oligarha koji stvar odluče riješiti po ‘kratkom postupku’, jednako brutalnom kao što je tijekom 90-ih godina prošlog stoljeća bilo i njegovo kriminalno stjecanje bogatstva.
Film je sniman dokumentaristički. Dosta scena je ‘iz ruke’, posebno komunikacije između radnika kako bi redateljica gledatelja postavila u poziciju nijemog aktera konverzacije, ali s konstantnom i jasnom distinkcijom jer joj je cilj uvući gledatelja na intelektualnom, a ne na emotivnom nivou. U jednom trenutku u filmu to plastično objašnjava i jedan od budućih sindikalista u kojem drugoj dvojici iznosi razliku između Brechtovog i holivudskog pristupa filmskoj radnji i zašto je francuski crni val bio revolucionaran u filmskom svijetu u svoje doba. Taj dio je ujedno i glavni ‘klik’ u filmu koji ili će odraditi ili neće kod gledatelja. Davanjem dimenzije žudnje za umjetnošću, estetikom i znanjem općenito, ti radnici kao da odjednom u sivilu njihove svakidašnjice dobivaju snažnu auru ljudskosti. Njihova dehumanizirana životna uloga nestaje, jer po svim predrasudama (kakve uostalom izgovara i vlasnik tvornice Pavel Sergejevič (Vladimir Epifantsev), a koje se svode na to da je riječ o stoci), takvi likovi na tom mjestu ne govore o takvim profinjenim stvarima. Što je naravno alijenacijsko-klasna doktrina kojoj smo svi podvrgnuti, a da toga većina nije svjesna. No da su takve snobovske predrasude istinite (upravo Baskovoj tu konverzaciju spočitava Stephen Dalton iz Hollywood Reportera – čudna li čuda, op.a.), i da je razglabanje o ideologijama i umjetnosti isključivo salonski sport elite, vjerojatno još okrutnije eksploatirano ljudsko roblje prije jednog stoljeća ne bi ni dan danas bilo u stanju izmisliti nešto što se zove blues ili reggae, a da se ne govori o modernoj književnosti i slikarstvu čiji akteri su pola života gladovali. Slično filmsko iskustvo je pružio i dokumetarac „Searching For Sugar Man“ o Sixtu Rodriguezu, glazbeniku koji je cijeli život radio najgore nadničarske poslove u Detroitu i okolici, a opet se potrudio svojoj djecu otvoriti svijet književnosti i drugim oblicima umjetnosti kad god se moglo besplatno ući u galerije i muzeje.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kg9ROvjsRsE[/youtube]
Možda je upravo hranjenje te konstantne predrasude kako manualci ne pripadaju ljudskoj vrsti, negiranjem bilo kakve estetske preferencije u njihovoj nutrini, najoholiji zločin protiv čovječanstva od strane kapitalizma i kao ideologije i kao sistema. No Baskova je svjesna bumerang efekta takvog ponašanja, te ga u filmu jasno i prikazuje.To piljenje grane na kojoj se sjedi u filmu „Za Marksa“ nije toliko snažno naglašeno raspletom (uzgred rečeno, tijekom filma je dana naznaka za deus et machinu), koliko u sceni telefonskog razgovora oligarha Pavela Sergejeviča, kad isti kroz oduševljenje govori kako je budućnost u najamnim radnicima koji nemaju nikakva prava i njihovoj velikoj fluktuaciji u uvjetima koji bi im značajno trebali smanjiti životni vijek. Da bi tvorničarov smijeh izazvao detalj o tome kako njegov telefonski sugovornik, vlasnik kemijske tvornice, kaže kako je prilično uspješan na tom planu jer na ulici prepoznaje svoje radnike po ćelavim glavama, jer svima otpada kosa u pogonima, dok Sergejevič primjerice odbija promjenu filtera za zrak u toksičnom pogonu ljevaonice u kojoj ilegalno topi vojni radioaktivni čelik i uz lažiranje certifikata ga izvozi svud po svijetu. Zvuči li nam to poznato? Nije li i kod nas u trendu kuknjava poslodavaca da im je po zakonskim odredbama preskupa radna snaga koja se teško otpušta? Pa se još taj paradoks u kojem je otpuštanje važnija stavka od rada jo i uzima u razmatranje, jer je izgleda i u ovim uvjetima položaj radnika valjda previše human.
Možda je u neku ruku razumljivo da je „Za Marksa“ prilično hladno dočekala malobrojna zapadna kritika na ovogodišnjem Berlinaleu, toliko hladno da se lako može uzeti u obzir da je to donekle i iz ideoloških razloga. No za nas iz krajeva teatra apsurda je itekako razumljiv s jednako tako razumljivom porukom na kraju, a to je da kad se i dogodi da se tragična povijest ponovi, onda je to obično u obliku farse. Na svu sreću uvijek se javi nešto subverzivno… Pa bio to i festival.
Ocjena: 8/10
(Cine Fantom, 2012.)