HDS ZAMP je u četvrtak 30. lipnja održao peto, sad već tradicionalno ljetno glazbeno druženje na kojem su se odlično zabavili brojni poznati ljudi iz glazbenog i medijskog svijeta. Razlog? Okupljanje najizvođenijih glazbenih autora, onih čije pjesme su se najviše emitirale, može se reći, ‘vladale eterom’ i posljedično donijele najviše autorske honorare.
Jesu li to, dakle, najpopularniji hrvatski autori, a neki od njih i izvođači? Jesu.
I kako proslavljaju svoju apsolutnu dominaciju? Ležerno.
Bar tako piše Služba za odnose s javnošću HDS ZAMP-a u službenom newsletteru naslovljenom: „HDS ZAMP-ovo glazbeno druženje: zvijezde slavile u ležernom ljetnom izdanju“.
Nadalje se navodi: „Uz nastupe banda Silente i mlade kantautorice Miriiam predstavljeno je i izvješće o umjetničkim i poslovnim rezultatima Hrvatskog društva skladatelja i njegove stručne službe ZAMP za 2021. godinu. Dobri rezultati u ostvarivanju autorskih prava i optimistične prognoze za budućnost pomogli su da večer protekne u ležernim i ugodnim tonovima raznih žanrova domaće glazbe.
Hitovi koncertno hiperaktivnog dubrovačkog banda Silente, koji je ovih dana objavio 4. album, raspjevali su i rasplesali sve okupljene. Mlada zagrebačka indie pop nada Miriiam predstavila se trima pjesmama, izvedenima uz gitaru kupljenu od novčane nagrade HDS ZAMP-a nakon što je početkom godine osvojila nagradu „Rock Off – Veliki prasak”, kao najveći potencijal naše scene.“
Nadalje: “Glavni direktor HDS ZAMP-a Nenad Marčec čestitao je i zahvalio na suradnji svim autorima i glazbenicima i zaželio im aktivno i radno ljeto bez epidemioloških mjera.
Ivan Dečak, autor pjesme „Mali krug velikih ljudi” koja je drugu godinu zaredom bila najviše emitirana domaća pjesma u medijima (što mu se već dogodilo i s „Tangom”) proslavio je taj veliki uspjeh uz slavljenički šampanjac. Dobre su vibracije uz DJ-a Go Cuta, do kasno u noć dijelila poznata lica glazbene scene: Nikša Bratoš, Mia Dimšić, Matija Cvek, Ivan Hilje – Hiljson, Jura Pađen, Antonija Šola i Mario Regelja, Faruk Buljubašić Fayo, Damir Bačić, novinari Uršula Tolj, Dalibor Petko, Robert Krupa te brojni drugi glazbenici, novinari, poslovni partneri i djelatnici službe HDS ZAMP.“
Zanemarimo trenutno dominantni glazbeni ukus domaće publike po pitanju singlova, koji se može iz tjedna u tjedan provjeriti na službenoj stranici Billboarda u rubrici „Croatia Songs“ gdje od spomenutih u newsletteru možete pronaći samo Cveka i Hiljsona i zapitajmo se otvoreno: Ako je ovo okupljanje tržišno dominantnih autora i njihovih pulena, zašto HDS ZAMP nije bukirao, recimo, Arenu Zagreb?
U čemu je problem? Zašto to ne proslaviti kako treba: pred nekih 17.000 posjetitelja koji znaju te pjesme napamet, ako prate domaće elektroničke medije?
Nije ovdje riječ o tamo nekim anonimcima, alternativcima, džezerima i sličnom ekipom koju primjerice prati tamo neki portal Ravno do dna.
Ovo su sve ‘kapitalci’ koji s čelnih pozicija slušanosti ne silaze već desetljećima. Oni najpopularniji, najtraženiji i dakako najemitiraniji. Čemu onda „ležerno“ i to u Rooftop Lateralu na 26. katu nebodera u Strojarskoj (prostor čak nije ni naveden u newsletteru, pa je propuštena ona osnovna novinarska informacija: „Gdje se nešto održalo?”)?
Jest da se uzvanici na 26. katu osjećaju bliže zvijezdama, kao što i jesu, matematički i astronomski mjereno, spram ostalih koji se vrzmaju po gradskom asfaltu, no zašto ne na ogromnoj pozornici, uz moćni razglas i blještavi light i video zidove? Pa da se otpuhne na trenutak i kriza i strah od pandemije jer bi kotač hrvatskog showbizza angažirao produkcije za nešto što je svud u svijetu win-win situacija, a to je ne za tamo neke anonimce, alternativce, džezere i sličnu ekipu koju primjerice prati tamo neki Ravno do dna, već za ‘kapitalce’ koji s čelnih pozicija slušanosti ne silaze već desetljećima. A ne na krovu nebodera i eventićem s manje uzvanika nego što ih je imao tamo neki Ravno do dna na svojoj rođendanskoj proslavi na kojoj se još morala kupiti i ulaznica da se iscijede prijateljski (čitaj: mali) honorari tamo nekim anonimcima, alternativcima, džezerima i sličnoj ekipi.
Dakle, zašto ne Arena Zagreb ili neki drugi, recimo, open air prostor poput Otoka mladosti na Jarunskom jezeru? Pa ‘ajde i nek’ upad bude neki minimalni ili besplatan, jer će narod sve to isplatiti kroz popijeno i pojedeno uz ples na glazbu onih koje najviše vole, mjereno preciznim HDS ZAMP alatima.
Hajde, ako možete, pa da i jednom mediju kao što je ovaj ‘ležerno začepite usta’, obzirom da taj medij svako malo ima na dnevnom redu temu o raspodjeli sredstava između scene i ‘scene’.
Jer, eto, mi nekako vjerujemo da redoslijed treba biti: prvo raspodjela, potom neki dokaz koji opravdava raspodjelu (ima li bolji od koncertnog eventa, ako pričamo o glazbenoj industriji?), a tek na kraju ležerno guštanje s lovorikama na glavi na nekoj penthouse zabavi uz pićence sa suncobrančićem.
Ovako imamo redoslijed: prvo raspodjela i potom ležerno s lovorikama na glavi na nekoj penthouse zabavi uz pićence sa suncobrančićem.
Last but not least, u objavi HDS ZAMP-a nigdje nisu bili navedeni diskografi i njihovi eventualni predstavnici. Možda je također u pitanju propust, kao što je bilo propušteno navesti mjesto održavanja „ležernog ljetnog okupljanja“, ali ako nisu bili pozvani ili su bili pozvani a nisu se odazvali, onda je to prilično znakovito.
Naime, svuda u svijetu (pa tako i kod nas) su diskografi ti koji medijima šalju singlove, liste i newslettere tijekom cijele godine kako bi što bolje pozicionirali glazbenike iz svog kataloga, uložili u kampanje i slične mehanizme tržišnog sustava. Zamislimo samo putanju karijere jednog Eda Sheerana (koji je, gle čuda, najslušaniji strani autor u Hrvatskoj 2021. godine) da kojim slučajem nema izdavača, već da svoje uratke objavljuje na Soundcloudu i Bandcampu. Nije da bi se baš nešto pročulo za njega, zar ne?
Također je jasno da Ed Sheeran, čak i da je dobio pozivnicu za ležerni ljetni tulum na nekom zagrebačkom neboderu uz nastupe Silentea i Miriiam, ne bi uspio doći zbog gustoće svojih obveza, ali tu su zato prisutni njegovi hrvatski licencni partneri koji su u krajnjem ishodu u cijeloj situaciji nešto i postigli obzirom na Edovu čelnu poziciju. Zar stvarno diskografi nisu vrijedni spomena u newsletteru HDS ZAMP-a ako su bili na ‘već tradicionalnom ljetnom glazbenom druženju’? A ako nisu bili, kakva je to onda poruka poslana?