Pickwick je šesteročlani bend iz Seattlea koji u tamošnjem muzičkom ekosustavu egzistira već neko vrijeme.
Do ožujka ove godine Pickwick se za svoj komadić etera grebao poprilično produkcijski opskurnim EP-ovima. Jedan takav, banalno nazvani „Myths“ izlazio je u ukupno tri volumena iako je snimljeni materijal skrpan u surrounding uvjetima dnevnog boravka čiju je akustičnost hvatala obična 8-track kaseta. Bio je to sadržajno i formativno kompletno raštiman projekt bez glave i repa, ali s prevelikim kurcem da bi mu bezbrižno okrenuli leđa. Pickwick se ipak, bez obzira na letimično prosvijetljene minute, sustavno topio u mediokritetu mastodontske indie scene u Seattleu, a od pomoći nije bilo ni koketiranje s folk americanom koju su, bogu hvala, jedne večeri ostavili na deponiju Joan Baez.
Te je večeri Galen Disston, frontman benda i jedan od onih vokala koji tonalitet Al Greena otprde ispod pazuha , šaltajući radio – stanice nabasao na stari soul klasik Sama Cookea „A Change Is Gonna Come“. Iz Cookeovih usta u Disstonove uši, promjena je na sporim božjim kolima došla i u Pickwick . Već sutradan, Disston je krenuo u proces reformatiranja zvuka. Za početak, odustalo se od neo folka.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yULM3MMe1mo[/youtube]
Na postojeću srednjestrujašku indie gitarističku strukturu nadogradile su se masne ‘smoothsoul’ bas dionice, a dodana je i treća gitara koja je trebala osigurati blues akcent u čitavoj priči. Vezivno tkivo ovog aranžmana bit će vokal Galena Disstona, a debitantski LP plod Cookeove promjene. Godinu dana kasnije, u 2013., Pickwick ima debitantski album godine. Ono što jest istina to je da dobiveni „Can’t Talk Medicine“ ispada željeno dijete Dana Auerbacha i Nneke sa punom silom Nnekinog soul senzibiliteta i Auerbachovih ropskih riffova.
Ono što je već nakon drugog slušanja istina da je da se Pickwick profilno ne da locirati. Lajtmotiv ovog albuma su poprilično šizoidni tekstovi koje u većini slučajeva prati plesni up-tempo rhythm & blues ali iz one Motown ere, ne ove sranjske Johna Legenda. „Window Sill“ je, recimo, vesela pjesma o samoubojstvu koja izjednačava adrenalinsku euforiju slobodnog pada na betonski blok i klaustrofobični strah od smrti. A sve je to fino ukalkulirano s melodičnim ‘oh-oh-oh-oh’ refrenom i galopom bubnjeva koji vas tjeraju da odjebete od egzistencijalističkih spika i ritam pretpostavite tekstu.
Kao glavni singl albuma gurnuta je „Hacienda Motel“ , audio panorama kurve koja u zaboravljenom motelu ubija svoju mušteriju. I tu Pickwick odbacuje bespotrebno moraliziranje pa se fabula prepričava i iz pozicije ubojice i ubijenog, odnosno kurve i mušterije, a Disston pritom za Seattle Times izjavljuje kako je ‘riječ o pjesmi koja objektivno progovara o navikama koje nisu nužno ni dobre ni loše’. Kakva etika, kakvi bakarači. Nakićena oštrim gitarskim blues rezovima, klavijaturama čiji zvuk donekle podsjeća na gospelaste orgulje i s posebnom brigom zaokružena Disstonovim vokalnim i tekstualnim sposobnostima, „Hacienda Motel“ jednostavno je prelijepa. S druge strane, a na tragu suptilnih gospel elemenata koji su sami po sebi neizostavni u bilo kakvom neretardiranom soul aktu, „Well, Well“ je kardinalni primjer premise kako je manje više. Tako da postoji jedva primjetni zborski gospel back vokal i šmekersko bluzerski ‘bottle neck’ koji je u 2013. pod paskom moderne tehnologije ipak nešto rafirniraniji nego u Howlin’ Wolfa. Nažalost.
Pickwick u ovom konceptualnom i aranžerskom ludilu nije zaboravio ni na svoje ime. U prvoj polovici albuma nalazi se i nešto što se zove „Myths“, a što je zapravo traka od nekakvih minutu i pol koja figurira kao nekakva minuta šutnje za onaj karakterno nedefinirani bend koji je na početku ove priče izbacivao karakterno nedefinirane EP-ove. „Staged Names“, „Lady Luck“ u kolaboraciji sa Sharon Von Etton i „The Round“ uz gorespomenute numere heroji su ove ploče koja bez premca spada u najbolja muzička ostvarenja 2013.
Pazi, dakle, što Sam Cooke radi mrtav. A tek da je živ…
Ocjena: 9/10
(Small Press/Dine Alone, 2013.)