2013. došla je do kraja, a time i podvlačenje crte najbolje što se po našem skromnom sudu dogodilo u svijetu glazbe. Kao i prošle godine počinjemo s jazzom. Na sreću ne bavimo se politikom i ekonomijom jer u tom slučaju ne bi znali što na te liste staviti obzirom da tumaramo kroz recesiju i očaj. Na sreću glazba je lijek, a recept s popisom onog najboljeg što je iza sebe ostavila 2013. u jazzu napisao je naš ‘primarijus jazza’ Vid Jeraj.
Prije odrolavanja liste od desetog do prvo mjesta, koristim ovu priliku za ukazati i na izvrsna vinilna (ne nužno jazz) reizdanja koja su se dogodila u 2013. godini. Prvi je “Nation Time” Joea McPheeja originalno objavljen 1971. godine, dok je drugi Trobecove krušne peći “S mukom žvaču trubadurov vrat”.
10. Rodrigo Amado Motion Trio & Jeb Bishop “The Flame Alphabet”
Portugalski saksofonist, skladatelj, producent i fotograf u tribute triju Joeu McPheeju ugošćuje uvijek atraktivnog Jakšu Biškupa. Najbolji mladi europski bubnjar Gabriel Ferrandini u svom elementu.
9. Ernst Reijseger “Down Deep”
Najpoznatiji improvizator među klasičarima nastavlja postkolonijalna kopanja po obiteljskom albumu ovaj put uz klavir Maartena Franje i nepogrešivi vokal Molle Sylle.
8. Iva Bittova “Iva Bittova”
Nakon gostovanja na izdanjima suvremene duhovne glazbe, relativno mršav debut češko-romske skladateljice i improvizatorice za ECM, čija je usklađenost sviranja ritma i sola na violini uz pjevanje još uvijek vrijedna ljubomorne zavisti.
Ključni nizozemski skladatelj i improvizator današnjice u pohodu na blues-jointe širom Kontinenta, ne jamči da već na trećem chorusu neće skrenuti u idiosinkrone poteze koji bi znali podsjetiti i na Davea Brubecka.
6. Ines Tričković Sextet “Runjić in Blue”
Dubrovačka pjevačica koja svojom izražajnošću i energijom ionako ne pripada ovoj geografskoj širini, snimila je album Runjićevog songbooka u free aranžmanima Luke Žužića. Kruno Levačić zabilježen je u pravom trenutku. Dalje>>