Brz, živ, atraktivan mini-spektakl u režiji Krešimira Dolenčića efektno plasira Voltaireova vazdazelena, mudro britka sarkastična zapažanja o ‘najboljem od svih mogućih svjetova’.
Nestvarno idiličan život na dvoru baruna Thunder-ten-troncka u Vestfaliji, negdje sredinom 18. st., predstavljen je u zlatnim i bordo tonovima elegantno komičnog, (gotovo) kičerski umirujućeg i ugodnog uvoda u kojem se dvorski žitelji kreću poput mehaničkih figurica iz glazbenih kutija i, koliko vidimo, unatoč ponekom razilaženju u mišljenjima, bivstvuju posve bezbrižno u čistom, urednom i sigurnom okružju plemićkih društvenih formi.
Preokret nastupa kad se glavni junak, Candide (Enes Vejzović), nezakoniti baruničin sin – uistinu ne znajući što čini, misleći da je samo pošao u šetnju – po uputama svog vrlog učitelja Panglossa (Duško Valentić), upusti u „vježbe iz fizike“ s barunovom kćeri, zanosnom damom „zamamnih guzova“, Cunegondom (Nataša Janjić Lokas), prema kojoj gaji ljubavne osjećaje, baš kao i ona prema njemu.
Protjeran s dvora, Candide putuje svijetom i susreće se s repertoarom nevolja, katastrofa i mahom loših ljudskih osobina te idući od nemila do nedraga, upadajući iz zla u gore, nailazi na nove i nove dokaze da je ovaj, „najbolji od svih mogućih svjetova“, u što ga je uporno uvjeravao Pangloss, takav samo ako oznaku „najbolji“ shvatimo vrlo, vrlo rastezljivo, svakako jako daleko od onoga na što najčešće prvo pomislimo kad pomislimo „najbolji“, a to je: jako, jako, dobar.
Kako, između ostaloga, reče sam Voltaire (1694-1778), francuski književnik, povjesničar i filozof, romančić „Candide li optimizam“ (1759) napisao je „kako bi zabavio“, dok njegov biograf Ian Davidson zaključuje da je riječ o „kratkom, laganom, brzom i duhovitom“ ostvarenju. U tim okvirima, za Gavellinu su ga pozornicu prema prijevodu R. M. Šurbatovića vješto dramatizirali i prilagodili Dubravko Mihanović i Krešimir Dolenčić, a potonji ga potom maštovito režirao u uzbudljivo brzometnom ritmu i obogatio nizom razmjerno jednostavnih, ali itekako efektnih vizualnih i inih atrakcija. Glumci na pozornicu dolaze i s nje odlaze odasvud – slijeva, zdesna, iz publike, iz dubine, odozdo iz propadališta i odozgo „cugom“ – učestalo komešanje u drugom i trećem planu popraćeno odgovarajućim svjetlosnim otocima (iznimno umješno oblikovanje svjetla potpisuje Zdravko Stolnik) dojmljivo „povećava“ pozornicu po dubini, a prizori se impresivno izmjenjuju „filmskom montažom“.
U suzvučju entuzijastičke razigranosti ostvareni su i glazba Willema Mičevića te kostimi Valentine Crnković, kao i njena scenografija jednostavnog, u bijelo obojenog namještaja što visi i kreće se gore-dolje, scenografije koja u neku ruku ne predstavlja ništa, ali istovremeno predstavlja i sve što treba, odnosno jednako „uvjerljivo“ reprezentira sve kutke svijeta kojima Candide hitro skakuće iz prizora u prizor, a svakako doprinosi neprestanom pulsiranju cjeline. Ne treba, dakako, previdjeti ni doprinos koreografije Maje Marjančić i scenskoga potreta Ive Petre Dragan.
Zaraznom radošću igre zrači i ansambl glumaca – uz spomenute to su još Jelena Miholjević, Siniša Ružić, Franjo Dijak, Janko Rakoš, Ankica Dobrić, Mirjana Majurec, Đorđe Kukuljica i Barbara Nola – koji redom zdušno i gustiozno utjelovljuju mahom više, groteskno i točno karikiranih likova.
U svoj toj šaroliko vatrometnoj dinamičnosti, u koju su glatko ušiveni i brojni anakronizmi – na posebno dobar odjek nailazi uplitanje stihova ovdašnjih lahkoglazbenih uspješnica („tri sam ti zime šaptala ime, bila sam ti privjesak…“) u završni Cunegudnin monolog – nije, međutim, otupljena oštrica Voltaireove kritike crkvenih i profanih vlasti, niti su izgubljene njegove nevesele misli o svijetu kao poprištu ratova i nepravdi koja itekako vrijedi i danas. Nema farbanja sretnim svršetkom, „ljudska je priroda nepostojana i prevrtljiva, stalna nam je tek potreba da preživimo i spoznamo, a put kojim ćemo se kretati sve je, samo ne pravocrtan“. Život je, općenito, više-manje, noćna mora.
Devedesetminutna predstava nagrađena je kao najbolja predstava 28. Gavellinih večeri, 2013.
(GDK Gavella, Zagreb, 3. travnja 2014.)