Roman Polanski odstupio je od uspješnog kazališnog predloška ‘God Of Carnage’ i snimio film u kojem ogoljuje karaktere roditelja koji bahato žive u uvjerenju vlastitih moralnih načela u čemu je uspio. Snimio je zabavan i poučan film u kojem je secirao probleme (američkih) brakova današnjice.
John C Reilly, koji nerijetko na prvu izgleda kao da je tek nasumce sparen s filmskom partnericom s kojom ga ne bismo spojili ni u snovima (u “We Need To Talk About Kevin” glumi supruga lika Tilde Swinton), dolazi upravo kao njihov antipod, s kojom pretenciozne, umjetnički nastrojene žene kao da pronalaze svoju ravnotežu. Naravno, to često dovede do raznoraznih konflikata osobnosti, no Reilly daje svom liku upravo potrebnu dozu onoga što treba biti – suprug dominantne žene. Izvrstan je u ulozi supruga koji pod utjecajem vanjskih faktora svojoj supruzi otkriva njoj dotad neviđenu stranu svog karaktera. Dok se njene tenzije podižu, njegove padaju. Cijeli susret smatra nepotrebnim i besmislenim. Jednako je dobar i Waltz, koji dokazuje da se nije slučajno našao među Oskarovcima. Njegov lik pak nema problem s izbacivanjem zločestih i zajedljivih komentara kad je trijezan, iako je zapravo potpuno bezopasan. Njegovu mekšu stranu otkrivamo tek kad malo popije i ostane bez mobitela, prisiljen sudjelovati u razgovoru, gdje u sitnicama pronalazi zajednički jezik s Reilllyjem u eventualnoj netrepeljivosti koju ponekad osjećaju prema svojim ženama.
No zvijezde filma nedvojbeno su Kate Winslet i Jodie Foster u ulogama žena koje, iziritirane nezaintereseranošću i inertnošću svojih muških polovica, potpuno izgube kontrolu nad svojim ponašanjem. Obje potpuno prepuštene dobrom materijalu, bez previše maskiranja i kostimiranja pokazuju raskoš svog talenta, ne toliko u onom očiglednom (vikanju, pijanom mrmljanju i teatralnosti), koliko u najsitnijim detaljima, u jednoj sveukupnoj energiji i nervozi, koju je kako mi se čini po raznoraznim reakcijama i tekstovima koje sam pročitao, malo tko uspio dovoljno vrednovati (doduše, obje su bile nominirane na prethodnim Golden Globes). Jednako sam uživao gledati uštogljenu Winslet, kao i Foster, strastvenu u istjerivanju pravde i u neobičnom konfliktu sa svojim suprugom koji se svako malo nađe u obrani bogataškog para, ostavljajuću svoju suprugu samu i očajnu na svojoj strani.
Filmu zamjeraju mnoge stvari; usporedbe s filmom “Who’s Afraid of Virginia Wolf”, meni jednim od najdražih filmova, svakako su najočitije – dva para suočavaju se s ružnim stranama svojih partnera ali i sebe samih; lik kojeg tumači Reilly navodno je puno oštriji i neugodniji u završnom dijelu predstave nego je ispao u filmu, a pročitao sam još poprilično velik broj negativnih kritika filma koje se mahom odnose na neuspjeli pokušaj prenošenja predstave na film i usporedbe s istom. Nisam međutim siguran da treba imati razumijevanja prema nečemu toliko deplasiranome, a i nastojim se uvijek odnositi prema filmu izvan takvog konteksta. “Who’s Afraid of Virginia Wolf” ima potpuno drugačiji pristup temi, pa čak i samu temu. Lik Michaela svakako je mogao drugačije ispasti. Čak i s Reillyjem u igri. No sve su to odluke, a ovdje ipak govorimo o Romanu Polanskom, koji da je htio, mogao je zakamuflirati teatralnost filma na stotinu i jedan način. No to nije bila njegova odluka. Odlučio je napraviti mali komorni film koji u svom fokusu ima detalje ljudskog karaktera. Ismijava ih koliko ismijavaju jedni druge. Iskre frcaju na sve strane dobrih 70ak minuta filma i da, likovu su tu i tamo karikirani i na momente previše dramatični. Nepotrebno se, bez ikakvog čvrstog razloga nekoliko puta vraćaju u stan po novu dozu rasprave, što je svakako bliskije kazališnoj predstavi, i kroz film se provuče nekoliko čudnih trenutaka u kojima likovi ne znaju kud bi sa sobom i kao da na blesimetru čekaju znak za svoj nastup. No ja sam uživao u svakoj minuti filma, sitnim podbadanjima, skidanjima slojeva maski i ogoljavanja likova vrhunske glumačke postave (tri dobitnika Oscara i nominacija za četvrtog člana) koja je pronašla odličan ritam koji ne jenjava ni u jednom trenutku filma.
Ocjena: 9/10
(SBS Productions, Constantin Film Produktion, SPI Film Studio, 2011.)