Britanski electro-punk trojac Clock DVA u petak se uvečer treći put ukazao u Hrvatskoj, u artističkoj ambijentaciji riječkog kluba Palach posloživši staro s novim povodom desetgodišnjice muzeja elektronike.
Dok je čitav umjetnički svijet iz regije promenirao Korzom u pratnji švicarske body art umjetnice Milo Moire, momci i djevojke u crnoj štavljenoj koži sjatili su se do uličice iza, famoznog pribježišta kvarnerske alternative. Prozvan u ime studenta koji je samospaljivanjem prosvjedovao protiv ulaska Brežnjevljevih tenkova u Prag, OKC Palach je face of the place koncerta britanskih legendi.
Izvođačkom aktivnošću s kraja 1978. na početak 1979. godine, Adi Newton grintao je nad tehnološkim poutpourrijem Judda Turnera izvrdavajući artističkom ruglu vulgarni performativ politike i kolonijalističke poteze Carstva na izdisaju. Svoje će drugo lice nametnuti kao živi bend, gitare bubanj saksofon, sve do AV-atrakcije kojoj smo nazočili, svojevrsnoj trećoj fazi.
Umjesto bacanja u izlov rudače, za Newtona je Sheffield sedamdesetih bio mjesto u kojem je tražio kamen mudrosti s ljudima koji će kasnije osnovati Human League. Povratak iz Londona u manji grad naelektrizirao je stvaralačku energiju u „bili smo nekom vrstom elektroničkih The Stooges“, što je evocirao u intervjuu za Red Bull Music Academy. Slikar koji se pronašao u glazbi i kroz klasične majstore naišao na Duchampa, man raya i Franju Bacona, svoj je medij pronašao u EMS E sintisajzeru, a nebesa su se otvorila…
Danas objavljuje svoj rad na USB-izdanjima – to je riznica remikseva, videa i novijih uradaka.
DVA-vangarda iz žablje perspektive u Palachu pomiče kukove i ramena, a Turnera je zamijenio interdisciplinarni umjetnik Maurizio Martinucci-TeZ, koji djeluje u Amsterdamu. Nastup koji je potrajao sat i pol, liznula je i publika iz ostalih dijelova Hrvatske. Rijeka je u petak bila a place to be, a grintavi se kapetan duge plovidbe uvlačio u uši neodoljivom drskošću, kao da mu sjedina na glavi ne raste.
Uvod u koncert pripao je ambijentalnom bendu koji rifovima razbucava koncept dronea, dakle, smješta se između dvaju populističkih ladica suvremene avangarde, podmeće im nogu. Zove se DAW Breaks i od ljeta prošle godine ostavio je četiri EP-ja. Više nego solidnim nastupom nabacio je presumpciju da se na riječkoj sceni još uvijek nešto razbucati da…