Michael Haneke svojim novim ostvarenjem ponovo podiže redateljsku ljestvicu svojim kolegama.
Najnoviji uradak Michaela Hanekea, film “Ljubav”, priskrbio mu je već drugu Zlatnu palmu u karijeri i učvrstio njegov status jednog od najuzbudljivijih filmaša današnjice i vodećeg europskog redatelja. Ukoliko ste ljubitelj Hanekeovog rada, “Ljubav” možda i nije nešto što biste od njega očekivali i iznenadit ćete se ukoliko očekujete nešto tematski slično njegovim prethodnim filmovima. Da, njegova prepoznatljiva intrigantnost, punokrvnost i brutalnost i dalje su prisutni, i film je u drugoj polovici prilično mučan za gledanje, no Haneke ovog puta pokazuje koliko može biti i sentimentalan i topao i mislim kako nikad nije bio ovoliko intiman, neposredan i jasan.
Priča započinje provaljivanjem policije u stan gdje nalaze mrtvo tijelo starice. Vraćamo se malo u prošlost. Stariji bračni par pri povratku u svoj stan s koncerta, pronalazi obijenu bravu. Tek nonšalantno raspravljaju o provali kao da se ništa ozbiljno nije dogodilo i to im uopće ne pokvari raspoloženje. Jasno je da su zajedno već desetljećima, da imaju stabilan i lijep odnos i zajedničke interese, razumiju se i uživaju u međusobnom druženju i svojim malim svakodnevnim ritualima. Invazija na njihov dom dolazi međutim u mnogo težem obliku od provale i Haneke kao da ih u tom trenutku potiho zaključava u stan i nadvija nad njih crne oblake.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6Tuc3zjvJU8[/youtube]
Prvo se tijekom noći Anne (Emmanuelle Riva, publici vjerojatno najpoznatija iz filma “Hiroshima Mon Amour”) probudi i nepomično sjedi u krevetu gledajući u nepoznato, a zatim ujutro, za doručkom, na trenutak potpuno odluta mislima. Georges (Jean-Louis Trintignant, zvijezda Bertoluccijevog filma “Il Conformista”, Rohmerovog “Ma nuit chez Maud, “Trois Couleurs: Rouge” Kieslowskog i “Z” Coste-Gavrasa, za kojeg je prije čak 43 godine osvojio u Cannesu nagradu za najboljeg glumca) pokušava doprijeti do nje, briše ju hladnim oblogama, no Anne kao da je potpuno nestala duhom. Zabrinut i prestrašen pokuša otići do telefona pozvati pomoć, no Anne dođe k sebi. Ne prisjeća se međutim da se desilo išta od onoga što joj Georges ispriča.
Haneke svoje vještine pokazuje već na samom startu. Scena za stolom intenzivna je i nabijena emocijama i tenzijom kakvog vrhunskog trilera, a Anne i Georges od tog trenutka do kraja filma nalaze se na njima nepoznatim mjestima, u istim, a opet suprotstavljenim ulogama – u borbi za život i borbi za dostojanstvenu smrt, pokušavajući naći snage nositi se sa novozadanim im ulogama, u čemu briljiraju Riva i Trintignant, maestralno se prepuštajući svom liku do krajnjih granica i demonstrirajući svu raskoš svog talenta.
Trintignantov lik očajnički pokušava uhvatiti ono što je ostalo od Anninog života, ne nalazeći vremena za tugovanje, a do kraja filma, Riva kao da je izbacila sav život iz svoga tijela. Njihova naborana lica pričaju beskrajne priče, upoznajemo ih kroz detalje, a povezanost glavnih likova čvrsta je i moćna do posljednjeg trenutka. Ovo je filmsko stvaralaštvo na svom vrhuncu, a Haneke ponovo podiže ljestvicu svojim kolegama. Pobjegao mu je Oscar za najbolji strani film za film”The White Ribbon”, no gotovo sam siguran da je ovo pravo vrijeme i pravi film.
Ocjena: 10/10
(Les Films du Losange, Wega Film, X-Filme Creative Pool, 2012.)