Tahliah Debrett Barnett, širem publikumu poznatija pod aliasom FKA Twigs, objavila je novi mixtape ‘Caprisongs’.
Ući u ovaj tape relativno senzibilnih ušiju nije bilo teško iz više razloga. Prvi – dva solidna singla, “Jealousy” s Remom i “Tears in the Club” s Weekndom, a drugi – njen prvijenac “LP1” pokazao se kao čvrst iskorak na iznimno fertilan pop teren.
Međutim, “Caprisongs” dolazi nešto kasnije, i u ovom trenutku se već nešto očekuje. Svaki album, odnosno tape svakog benda ili kantautora pati od istog problema, a to su upravo očekivanja. Ima naravno primjera kada se lagani “pritisak” od onoga što će uslijediti pokazao korisnim, ali tada govorimo o radnom procesu i etici apsolutnih legendi (think Lou Reed), što je sasvim jedan drugi nivo na kojem vrijede neka druga pravila. Ipak, neki tip očekivanja se pojavio i on se ne bi mogao moći ignorirati.
Izgleda da je konačni rezultat novog materijala jedan neukusni more of the same burger i kako pratimo linearnu putanju tapea dojam da je svatko involviran toga svjestan samo nadodaje na to ništa u tim pjesmama. Još jednom napominjem, Weeknd je ispao dobar začin, ali previše toga na ovom tapeu prati istu nit da bismo riječi rasipali na jedan blistavi komad – on ne znači puno u širem sagledavanju onoga čime se bavimo. Uvijek je to R&B, uvijek je to ugodno – ipak, možda malo previše R&B i možda malo previše ugodno.
U zadnje se vrijeme dosta portala s engleskog govornog područja pita što činiti s mainstream pop prostorom u svijetu koji naprosto nije navikao slušati glazbu već je više fokusiran na upijanje iste vizualnim putem, i odgovor na to pitanje nije nimalo jednostavan. Ono što je sigurno jest da je neka temeljita promjena nužna ukoliko se glavna struja želi kreativno razvijati – s naglaskom na kreativno. “Caprisongs” ne donosi kreativnost, ne donosi privlačno autorstvo. Uistinu, sve dok oni koji teže ulazu u mainstream prostor svoju estetiku i zvuk prilagođavaju pitkim umovima, taj napredak neće biti vidljiv i glupi narativ o “plitkim konzumentima” pretvorit će se u najobičniji boomer take od kojeg će svaki kritičar vremena s imalo integriteta bježati.
Istina je, konzumenti jesu ‘plitki’, ali su uglavnom takvi jer ljudi zaduženi za oblikovanje prostora unutar kojeg se nešto može konzumirati imaju potrebu neprestano reciklirati sintetiku, a ne neku ‘kvalitetniju tkaninu’. U nekom općem smislu to je tako – iako je upitno koliki je udio te problematike u rukama nekoga tko još uvijek nije siguran je li “Caprisongs” možda trebao biti punopravni album.
Situacija je daleko složenija i teško će je biti dalje razložiti, ali konkretno, “Caprisongs” je samo još jedna natuknica pitkih zvukova i pitkog glasa bez živog popratnog sadržaja. Ovom tapeu nasušno fali tape – smisao, priča, ljepilo. Nešto više od toga što smo dobili.
Ocjena: 6/10
(Young / Atlantic, 2022.)