Paul Mason, vodeći britanski teoretičar postkapitalizma, višestruko nagrađivani urednik britanskog Channel 4 News, za Guardian piše o pet knjiga koje bi trebao pročitati svatko tko namjerava razumjeti današnju ideju i progres ljevice u Europi.
Prva na popisu je knjiga Williama Daviesa “The Limits of Neoliberalism” u kojoj Davies sažima širi plan i program kojim Corbynova ljevica namjerava zamijeniti postojeći politički sustav u Britaniji. U njoj Davies identificira prisilno nametanje konkurencije od strane centralizirane države kao temeljni problem i pritom predstavlja najjezgorvitiju definiciju neoliberalizma – “razočaranje u politiku od strane ekonomije”.
Nadalje, Mason spominje i manifest francuskog anarhističkog Nevidljivog odbora “The Coming Insurrection”. Kao ključnu poruku manifesta ističe “da je vrijeme proletarijata završilo i da je umreženi čovjek stvarni agent promjena”, ideja koja se uostalom snažno odrazila na studente koji su okupirali engleska sveučilišta 2010. godine.
Jedan od razloga velikog povratka britanske ljevice je i taj, ističe Mason, što nikada do kraja nije prihvatila tekovine postmodernizma. Umjesto toga je, kroz autore poput Marka Fishera i Terrya Eagletona održala predanost filozofskom materijalizmu: ideju da svijet postoji izvan naših osjetila; da se može promijeniti; i da ljudska bića imaju agendu. Zaslugu za oživljavanje i modernizaciju tog stajališta Mason pripisuje knjizi “Debt: the First 5000 Years” Davida Graebera.
Mason se spominje i Pabla Iglesiasa, lidera španjolskog Podemosa, odnosno njegove knjige “Politics In A Time Of Crisis” koja prezentira konačni zaokret od aktivističke uloge prema elektoralnoj politici.
Konačno, konvergencija različitih društvenih pokreta s dominantnom muškom strukturom socijalista u Britaniji ne bi bila moguća bez rada Kimberlé Crenshaw, pionirkom teorije križanja, piše Mason i navodi “Teorija križanja postala je okvir za razumijevanje višestrukih, preklapajućih tlačenja s kojima se suočavamo i njihovom povezanosti s kolonijalizmom i ekonomskom eksploatacijom”.
Podsjetimo, Paul Mason novi je gost Srećka Horvata u programu Filozofskog teatra koji gostuje u zagrebačkom HNK 4. ožujka.