Oscar 2024: Nominirani za najbolji film od najgoreg do najboljeg

Kao i svake godine prije dodjele Oscara poredali smo prema vlastitom ukusu deset naslova koji konkuriraju u kategoriji najboljega filma.

Oscarovska redaljka 2024.

10. “Maestro

Režija: Bradley Cooper
IMDb ocjena: 6,7
Nominacije (7): najbolji film, najbolji glumac, najbolja glumica, najbolji izvorni scenarij, najbolja kamera, najbolja frizura i šminka, najbolji zvuk

Drugi redateljski uradak Bradleyja Coopera donosi dva sata nekoherentnog nereda bez fokusa uz dvije s pravom nominirane glavne uloge (njegovu vlastitu i onu Carey Mulligan te izvrsnu prostetiku za koju će vjerojatno i biti nagrađen. Ili, kakoje to kolega Luka Kesić u svojoj recenziji sumirao: “Iako je krasno snimljen te izdašno produciran, napravljen s mnogo ljubavi, pažnje i previše ambicije, na kraju ne uspijeva zadovoljiti ni velike obožavatelja lika i djela Leonarda Bernsteina, niti uspijeva educirati potpune neznalice o razlozima zbog kojih je ovaj toliko bitan.”

9. “Barbie

Režija: Greta Gerwig
IMDb ocjena: 6,9
Nominacije (8): najbolji film, najbolji sporedni glumac, najbolja sporedna glumica, najbolji adaptirani scenarij, najbolja scenografija, najbolja kostimografija najbolja pjesma (x2)

Iako je sjajno da postoji film koji je toliko raspizdio velik dio publike i istovremeno ostvario daleko najbolje rezultate na kinoblagajnama diljem svijeta, film Grete Gerwig pati od kognitivne disonance dok se trudi biti otkačen ali ne dovoljno da postane glup, hoće biti osviješten a da ne postane zamoran, želi pružiti kritiku bez zajedljivosti. Na kraju se čini da ni na jednom polju ne ostvaruje željene rezultate, a njegov potencijal biva ostvaren u nedovoljnom obujmu. Iako se čini da je sa “samo” osam nominacija “Barbie” već podbacila na Oscarima, pogotovo izuzimanjem Gerwig i Margot Robbie iz utrka za najbolju režiju, odnosno glavnu glumicu, očekujte da će ova satira vjerojatno otići kući s tri zlatna kipića.

8. “Past Lives

Režija: Celine Song
IMDb ocjena: 7,9
Nominacije (2): najbolji film, najbolji izvorni scenarij

“Ne može se reći da “Past Lives” nije solidno ostvarenje, no riječ o tek jedva iznadprosječnom nezavisnom uratku kakvih na Sundance Film Festivalu ima svake godine na bacanje,” tako je pisao kolega Kesić u svojoj recenziji filma debitantice Celine Song koja je osim za najbolji film odnijela i nominaciju za najbolji izvorni scenarij. Romansa o nekoj vrsti korejsko-američkog ljubavnog trokuta zavele je kritiku na Sundanceu, a zatim osvojila Gotham za najbolji film te ima status favorita na drugoj glavnoj nagradi za nezavisni film ove sezone, Spiritu koji se dodjeljuje netom prije Oscara. Ipak, kod Akademije ima manje šanse i to s pravom, jer je u konkurenciji s nekoliko boljih ostvarenja.

7. “The Zone of Interest”

Režija: Jonathan Glazer
IMDb ocjena: 7,9
Nominacije (5): najbolji film, najbolja režija, najbolji adaptirani scenarij, najbolji strani film, najbolji zvuk

Banalnost zla ključna je tema “The Zone of Interest”, drame britanskog redatelja Jonathana Glazera na njemačkom jeziku koja prati nacista Rudolfa Hössa koji živi naoko idilično kao brižni otac u lijepoj kući tik do radnog mjesta, koncentracijskog logora Auschwitz iz kojeg preko zida koji ih dijeli stalno dopiru pucnjevi i krici, a gusti dim iz dimnjaka donosi smrad spaljenih ljudskih ostataka. Ovo je ujedno i jedan od dva nominirana filma u kojima ulogu igra i Sandra Hüller što je vjerojatno čini trenutno najvećom zvijezdom europskoga filma. Glazer je osim za najbolji film osigurao i druge dvije najvažnije nominacije, one za režiju i najbolji adaptirani scenarij, neočekivano izguravši “Killers of the Flower Moon” iz potonje utrke. Već to se može promatrati kao izniman uspjeh za “The Zone of Interest”.

6. “American Fiction”

Režija: Cord Jefferson
IMDb ocjena: 7,8
Nominacije (5): najbolji film, najbolji glumac, najbolji sporedni glumac, najbolji adaptirani scenarij, najbolja glazba

Satiričan pogled Corda Jeffersona na neke štetne trope u crnačkoj kulturi s kojima se susreće Thelonious “Monk” Ellison (Jeffery Wright), pisac kojeg optužuju da njegova književnost nije dovoljno “crnačka”, pa iz ruganja napiše stereotipnu knjigu koja postigne neplanirani uspjeh. Osim za najbolji film i adaptirani scenarij, za koji je nagrađen na dodjeli Critics Choicea, “American Fiction” se natječe i u dvije muške glumačke kategorije (osim Wrighta nominiran je i Sterling K. Brown za najboljeg sporednog glumca), te za najbolju glazbu.

5. “The Holdovers

Režija: Alexander Payne
IMDb ocjena: 8,0
Nominacije (5): najbolji film, najbolji glumac, najbolja sporedna glumica, najbolji izvorni scenarij, najbolja montaža

Kolega Kesić ga je opisao kao “najbolji božićni film u proteklih 20 godina” te “moderni klasik koji nenametljivo uspijeva ispričati toplu i životnu ljudsku priču suptilno prikazujući samoću, klasne razlike i alkoholizam, pritom ni u jednom trenutku ne gubeći duh Božića” i ne može se reći da je pogriješio. Još jedan pogodak Alexandera Paynea, koji je možda nepravedno ostao bez nominacije za režiju, no dobro stoji u utrci za najbolji izvorni scenarij i prema kladionicama trenutno predstavlja najveću konkurenciju “Oppenheimeru” u kategoriji najboljeg filma. Dodamo li tome sjane glumačke izvedbe Paula Giamattija i Da’Vine Joy Randolph koji su već osvojili Globuse i Critics Choice i predvode oskarovske utrke u svojim kategorijama, lako bi se moglo dogoditi da upravo ova dramedija bude drugi najveći dobitnik ovogodišnjih Oscara.

4. “Poor Things

Režija: Yorgos Lanthimnos
IMDb ocjena: 8,4
Nominacije (11): najbolji film, najbolja režija, najbolja glumica, najbolji sporedni glumac, najbolji adaptirani scenarij, najbolja montaža, najbolja filmska fotografija, najbolja scenografija, najbolja kostimografija, najbolja glazba, najbolja šminka i frizura.

S jedanaest nominacija, “Poor Things” Yorgosa Lanthimnosa lako bi bilo zamisliti u ulozi glavnog favorita bilo koje druge godine u kojoj ne bi bilo “Oppenheimera”. Zavidna scenografija i kostimografija kao i korištenje za Lanthimosa tipično netipične glazbe potvrđuju razloge zašto je ‘Poor Things’ s pravom u konkurenciji, ali ono što je u žarištu filma uloge su vodećeg trolista koji čine Emma Stone, Willem Dafoe i Mark Ruffalo. Stone je u ulozi “Frankensteinove nevjeste” koja upoznaje svijet, Belle Baxter, u sjajnoj prilici da osvoji svoj drugi Oscar nakon što se već okitila Zlatnim globusom za ulogu u komediji te nagradom Crtics Choice.

3. “Anatomy of a Fall

Režija: Justine Triet
IMDb ocjena: 7,8
Nominacije (5): najbolji film, najbolja režija, najbolja glumica, najbolji izvorni scenarij, najbolja montaža

“Još ćemo vidjeti hoće li “Anatomija pada” slijediti recentni trend u kojem dobitnici Zlatne palme svoj uspjeh pretvaraju u nominacije za Oscar, pa i same zlatne ćelavce kao što je to bio slučaj s lanjskim dobitnikom, “Trokutom tuge” Rubena Östlunda (nominacije za najbolji film, redatelja i scenarij) ili pak “Parazitom” Bonga Joon-hoa (Oscari za najbolji film, redatelja i scenarij), no Akademija bi ga svakako trebala uzeti u obzir u svim navedenim kategorijama, kao i Hüller za glavnu glumicu, jer je doista u pitanju jedna od najboljih i najslojevitijih izvedbi godine.” Tako smo pisali još početkom studenog kad se nije mnogo znalo o stanju oskarovske trke, a predviđanja su se pokazala ispravnima. I ne samo da je Hüller ušla u utrku za najbolju glumicu, već je film nominiran i za najbolju montažu, što film francuske redateljice Justine Triet čini jednim od samo tri ovogodišnja naslova (uz “Oppenheimer” i “Poor Things” koji ima nominacije u svim najvažnijim kategorijama koje mogu biti presudne u utrci za glavnu nagradu.

2. “Killers of the Flower Moon

Režija: Martin Scorsese
IMDb ocjena: 7,7
Nominacije (10): najbolji film, najbolja režija, najbolja glumica, najbolji sporedni glumac, najbolja montaža, najbolja filmska fotografija, najbolja scenografija, najbolja kostimografija, najbolja glazba, najbolja pjesma

Tri i pol sata dugačka epska drama Martina Scorsesea prema istoimenoj true crime knjizi Davida Granna o ubojstvima bogatih Indijanaca iz plemena Osage novo je osvježavajuće poglavlje u karijeri staroga lisca i prvo nakon “The Wolf of Wall Street”. Njegovi nekad glavni suradnik Robert De Niro također je nakon dugog vremena ostvario zapaženu ulogu, što mu je donijelo nominaciju za najboljeg sporednog glumca, dok je onaj danas glavni suradnik Leonardo DiCaprio ostao kratkih rukava. Najveće šanse za potvrdu jedne od deset nominacija ima Lily Gladstone koja je već ovjenčana Zlatnim globusom za glumicu u drami, ako uspije nadvladati Emmu Stone koja trenutno nosi titulu blagog favorita. Ako to ne uspije, “Killers” bi mogao, kao “Bande New Yorka” prije njega, završiti s 0/10. Šteta, jer u pitanju je zbilja odličan film.

1. “Oppenheimer

Režija: Christopher Nolan
IMDb ocjena: 8,4
Nominacije (13): najbolji film, najbolja režija, najbolji glumac, najbolja sporedna glumica, najbolji sporedni glumac, najbolji adaptirani scenarij, najbolja montaža, najbolja filmska fotografija, najbolja scenografija, najbolja kostimografija, najbolja glazba, najbolja šminka i frizura, najbolji zvuk

“’Oppenheimer’ bi s pravom mogao biti nominiran za Oscar u svim dostupnim mu kategorijama. Ovo je jedan od onih filmova koji se javljaju jednom u deset ili dvadeset godina, apsolutnih trijumfa kinematografije koji su stvoreni za vječnost.” Tako smo pisali u recenziji povodom izlaska filma, i još jednom su se predviđanja pokazala točnima. Čak trinaest nominacija za ovu epsku biografiju. Osvajač Zlatnog globusa i Critics Choicea u glavnim kategorijama najboljeg filma i režije trebao bi potvrditi barem polovicu od Oscara za koje je nominiran. Ostaje za vidjeti hoće li dodjela nagrada glumačkog ceha vratiti vjetar u leđa Cillianu Murphyju u utrci za najboljeg glumca koji mu je nedavno preoteo Giamatti, ali u ovom trenutku teško je zamisliti scenarij u kojemu film Christophera Nolana ne odnosi trijumf na ovogodišnjoj dodjeli.

Želimo da naš sadržaj bude otvoren za sve čitatelje.
Iza našeg rada ne stoje dioničari ili vlasnici milijarderi.
Vjerujemo u kvalitetno novinarstvo.
Vjerujemo u povjerenje čitatelja koje ne želimo nikad iznevjeriti.
Cijena naše neovisnosti uvijek je bila visoka, ali vjerujemo da je vrijedno truda izgraditi integritet kvalitetnog specijaliziranog medija za kulturu na ovim prostorima.
Stoga, svaki doprinos, bez obzira bio velik ili mali, čini razliku.
Podržite Ravno Do Dna donacijom već od 1 €.

Hvala vam.

1.00 € 5.00 € 10.00 € 20.00 € 50.00 € 100.00 € 200.00 €


Donacije su omogućene putem sustava mobilepaymentsgateway.com.
Podržane sheme mobilnih plaćanja: KEKS Pay, Aircash, Settle, kriptovalute

Zadnje od Tema

Pjevajmo do izbora

Muzika ne dobiva izbore. U to su izgleda podjednako uvjerene sve političke
Idi na Vrh
X