Biti ljubitelj glazbenog žanra world musica u Hrvatskoj i nije neka sreća: gostujući koncerti koji se tijekom godine održe kod nas mogu se na prste nabrojati, a nerijetko se svode na tradicionalne, već prepoznatljive etno izričaje. Druga je opcija potegnuti do inozemstva i uživati u glazbi koja ukupno teritorijalno i brojem stanovnika čini većinu svjetske glazbe, no važnošću se i medijskom zastupljenošću, marginalno pozicionira iza dominantne angloameričke glazbene scene.
Uzroci tome su višestruki: poprilično homogena struktura stanovništva, izoliranog od mnoštva tradicionalnih, neeuropskih ritmova, stilova i ljestvica, malo tržište, medijska nezainteresiranost , ali i siromašne prilike koja glazbenicima ili koncertnim organizatorima koji ne žele biti u vodama popularne glazbe, ne ostavljaju mnogo mogućnosti. Nije stoga iznenađujuće da jedan od najboljih i glazbeno najsvježijih europskih glazbenih festivala posvećenih svjetskoj glazbi, dolazi iz jedne od najbogatijih i socijalno najosvještenijih država, Norveške i njenog glavnog grada Osla koji sa oko 30 godina iskustva suživota s imigrantima iz svih dijelova svijeta i njihovim udjelom od 30 posto stanovništva grada, ima zavidan stupanj senzibiliteta prema drugome i drugačijem.
Oslo World Music Festival ove se godine održao po 22. put, s ciljem predstavljanja glazbenika iz cijelog svijeta, prvenstveno iz Azije, Afrike i Južne Amerike. S posebnim naglaskom na glazbenu kvalitetu gostujućih izvođača, kao i na njihov društveni angažman, festival neprestano teži stvaranju interesa i razumijevanja vrijednosti koje su u srži kulturalnog izričaja drugih. Osim realizacije samog festivala, njegova organizacija redovito održava i festivale u kampovima za azilante u Oslu, a dugogodišnji je koproducent i internacionalnog festivala Beyrut & Beyond koji se jednom godišnje održava u Libanonu. Poziv na Oslo World Music Festival koji bih pratila kao prvi festivalski delegat iz Hrvatske, prateći vrhunske koncerte glazbenika koji vjerojatno nikad neće posjetiti Hrvatsku, sudjelujući na glazbenim panelima i predavanjima te istražujući kulturno bilo norveškog glavnog grada, prilika je koja se nije smjela odbiti! U šest dana trajanja festivala, od 27. listopada do 1. studenog, grad se pretvorio u oazu svjetske glazbe s nastupima preko 300 eminentnih glazbenika iz 25 različitih zemalja sa 5 različitih kontinenata koji su održali koncerte na 18 različitih koncertnih prostora u gradu.
Za osobu relativno nezainteresiranu za world music poput mene, koja je očekivala upravo tradicionalni etno izričaj i povremeno zjevuckanje, Oslo World Music bio je glazbeno, kulturno i socijalno otkriće. Izvođači poput Alo Wale, dansko-američke-hindu elektronske senzacije, kubanskog hip-hop banda Cuban Beats All Stars ili sudanskog retro-pop četverca Alsarah & The Nubatons, najbolji su primjer novog glazbenog izraza koja iz spoja lokalnog zvuka i svjetski popularnih žanrova može proizaći, i to s vrlo uspješnim ishodom. Glazbene dive Hindi Zahra ili Khara Arby, “malijski slavuj”, potvrdile su svoj status, a dvije trećine Gotan Projecta predstavile su novi projekt Plaza Francia, potpomognut dramatičnim vokalom Cahtherine Ringer, nekadašnje porno glumice i suosnivačice francuske pop-rock grupe Les Rita Mitsouko. Afrobeats, afrički jazz, fado, brazilski dancehall, arapski Chaabi, hip-hop ili pustinjski blues, samo su neki od žanrova bogate nomenklature svjetske glazbe predstavljene na festivalu, a prihvaćanje lokalne publike i pristajanje na nova glazbena pravila odražava se dupkom punom posjećenošću gotovo svakog od ovogodišnjih koncerata. Lista dosadašnjih nastupa u posljednjih 22 godine impozantna je te uključuje izvođače poput Amadou & Mariam, Asian Dub Foundationa, Da Late, Eboa Taylora, Gillesa Petersona i Omare Portuondo, a na festivalske pozornice su se popeli i naši regionalni glazbenici Ibrica Jusić & Elvis Stanić Group, Mostar Sevdah Reunion, Goran Bregović i Ljiljana Buttler.
Specifičnost ovogodišnjeg festivala bila je u posebnom naglasku na argentinsku glazbu i kulturu, zahvaljujući argentinskom Ministarstvu kulture koje je kao zemlja partner financiralo put 38 glazbenika koji su predstavili Argentinu kroz punk-tango kolektiv Orquesta Típica Fernández Fierro, cumbia hip-hop Miss Bolivije, chamamé s elementima melosa istočne Europe Change Spasiuka i najsvježije uratke etikete ZZK Records.
Osim same glazbe, festival veliku važnost posvećuje i aktualnim glazbeno-političkim, poslovnim i društvenim temama. Svakog dana u sklopu festivala održavali su se seminari i paneli posvećeni temama cenzure i slobode umjetnosti, položaja žene u glazbi i glazbenoj industriji, novim rastućim tržištima elektronske glazbe te utjecaju globalno prihvaćenih glazbenih pravaca poput hip-hopa na lokalne scene. Festival je uz suradnju Norveškog vijeća za izbjeglice organizirao i izložbu fotografija aktualne tematike: “From the youth – the forgotten voices and faces of the conflict in Syria”. Fotografije je snimilo 20 sirijske djece u izbjegličkom kampu u Jordanu koja su tijekom boravka u njemu foto-aparatom bilježila svoj svakodnevni život, a fotografije su u Oslu izložene u istim takvim izbjegličkim šatorima postavljenim ispred zgrade Nobelovog centra za mir, bez struje, grijanja i rasvjete, kako bi se djelomično pokušale prenijeti okolnosti kakve vladaju u izbjegličkim prihvatnim centrima.
Kako bi nam se predstavila širina norveške kulturne scene (kao i širina džepa njihove vlade, različitih sponzora i kulturnih fondova), festival je u sklopu delegatskog programa organizirao i dnevni posjet jednoj od najznačajnijih koncertnih dvorana za jazz glazbu, “Victoria Nasjonal Jazzscene”, te novom kulturno-poslovnom građevinskom projektu Sentralen. Koncertni prostor u kojem se održavao i manji broj ovogodišnjih koncerata festivala, smješten u najpopularnijoj i najcentralnijoj ulici Osla, Karl Johans Gate, proglašen je jednim od 9 najboljih jazz klubova u Europi. Bogata jazz tradicija koja u Norveškoj postoji još od četrdesetih godina prošlog stoljeća, išamarala nas je svojom statistikom: u prezentaciji koju su nam voditelji kluba pripremili, saznali smo da u Norveškoj, sa nekih 5,1 milijun stanovnika (dakle, nešto više od Hrvatske), postoje 83 (riječima: osamdeset tri) jazz kluba, 24 jazz festivala, 735 jazz glazbenika te preko 3000 jazz koncerata godišnje. Dalje>>