Filmska adaptacija bestsellera ‘The Help’, za koju je redatelj Tate Taylor zbog dugogodišnjeg prijateljstva s autoricom Kathryn Stockett dobio ekskluzivna prava još i prije objave istog, pojavila se prije nekoliko mjeseci u američkim kinima, samozatajno zasjela na drugo mjesto box officea, a nakon toga iznenada poput oluje pomela svu konkurenciju u nadolazećih nekoliko tjedana i postala jedan od najneočkivanijih kino hitova ove godine.
Ono što u filmu funkcionira su dobre glumice koje su unutar svojih ograničenih likova dale najviše što su mogle, na čelu s odličnom Violom Davis. Standardno dobra Emma Stone (Easy A, Crazy.Stupid.Love) je, kao i većina likova, svako malo svedena na stereotipnu razinu, pa čak i u svoj svojoj toleranciji i empatiji, uspijevamo pronaći predrasude i kod nje. Njen odnos s mladićem koji joj udvara je nejasan i nedorečen, jednako kao i njen odnos prema misterioznom nestanku njene dadilje, gdje njenom karakteru uopće ne odgovara da toliko dugo o tome šuti i ništa ne istražuje, ali kad u jednom trenutku odgovara naglašenoj drami u vrhuncu filma, onda se uplete u priču.
Dašak dobre energije unijela je Jessica Chastain, koju sam dovoljno kritizirao do sad, no ovdje je došla kao pravo osvježenje u ulozi od društva odbačene kućanice, gdje je miljama daleko od eterične i anemične uloge u “Tree of Life”. Scene s njenim likom nesumnjivo spadaju u najbolje trenutke filma, jednako kao i zločestoća Bryce Dallas Howard. No sve su nedovoljno iskorištene u svojim potencijalima, a najviše zbog kukavičkog i ziheraškog scenarija koji im ne dozvoljava iskočiti iz tih skučenih prostora.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WbuKgzgeUIU[/youtube]
Film ima nekoliko zanimljivih trenutaka, vizualno je dotjeran i ugodan je dok traje, uglavnom jer naveliko maše svojim adutima (glumicama i temom-generalno) skrećući pažnju s velikih nedostataka – nedorečenih odnosa i površnim i banalnim rješavanjem pitanja kojima se bavi. Jedno od njih svakako je – kako se te bijelkinje koje redom odgajaju tople i brižne crnkinje pretvore u grozne osobe i rasiste? “You’re my real mom, Abi”, kaže dijete našoj heroini u jednom trenutku. Ideja je bačena u zrak, a što s njom dalje, Taylor nema pojma. To je samo jedna od potencijalnih dubina u koju film nije htio ulaziti, pa iako se u svojoj namjeri predstavlja kao nešto poput borca za ljudska prava i toleranciju, osjetio sam na nekoliko mjesta kako vrijeđa i jednu i drugu rasu, svodeći likove i situacije na grozne stereotipe kao i cijeli problem na razinu crtanog filma. U tom smislu, savršeno se u casting uklopila Octavia Spencer koja kao da je upravo ispala iz crtića “Tommy i Jerry”.
Ocjena: 6/10
(DreamWorks SKG, Reliance Entertainment, Participant Media, 2011.)