‘Recikliranje i samoodrživi sistemi su nešto prema čemu idemo, živimo u potrošačkom društvu gdje stvar čim je kupljena za proizvođača postaje smeće i izazov je u takvom sustavu napraviti alternativu, kreativno mu se prilagoditi.’ – Deborah Hustić, voditeljica radionice ‘I’MM_’.
Kakvi su programi?
Deborah Hustić: Program za 2012. tako će uključiti šest međunarodnih radionica u domeni nosive tehnologije, sound art-a, Arduino programiranja, the Internet of things, osnove elektronike i sl., te dva predavanja s međunarodnim predavačima. Sve naše radionice otvorene su za javnost, nemaju dobnih ograničenja, te nije potrebno predznanje za sudjelovanje na istim. Ono što želimo je zainteresirati ljude da navrate u naš hacklab i gledaju što i kako se igramo. Prva radionica koju ćemo organizirati u 2011. ujedno je i prva ikada održana radionica biohakiranja u Hrvatskoj s ciljem povezivanja ljudi iz područja umjetnosti i znanosti, konkretno u ovom slučaju biologije.
Možete li pojasniti što je bio-hakiranje?
Deborah Hustić: Hackteria je projekt koji je osnovao Marc Dusseille 2006. godine koja je također nastala kao rezultat jednog prijašnjeg projekta na temu ‘Garažne znanosti’ koja je održana u sklopu Medialaba-Prado u Madridu, a odnosila se na temu DIY astronomije pod vodstvom umjetnika Andyja Gracie. Danas je Hackteria međunarodna mreža kojoj je središte u Zurichu, i koju svojim predanim radom na problematici bio-hakiranja “pogoni” Dr. Marc Dusseiller aka Dusjagr. Svi zainteresirani na radionici “Hackteria DIY biolab” imat će priliku vidjeti inovativna rješenja kojima su u središtu pažnje “uradi sam” mikrobiološki sistemi poput bakterija i gljiva u spoju sa strujom, odnosno u kontekstu elektronike.
A što je tinkering?
Deborah Hustić: Sve popularniji način recikliranja električnih i elektroničkih uređaja koji više ne obavljaju dobro svoj posao u svijetu se posljednjih godina opisuje kroz termin Tinkering. Drugim riječima, nekome neki uređaj više ne treba ili nema nikakvu funkciju, dok će nekome drugome dobro doći u nekom drugom obliku, čime je svrha tog predmeta zapravo zadovoljena. Utorkom od 20.00, i subotom od 17 sati možete iskušati svoje hakerske i umjetničke sposobnosti u hacklabu “I’MM_”.
Možete li dati primjer?
Deborah Hustić: Radionica koristi odbačenu tehnologiju, na primjer stare tranzistore koje danas već sve teže možemo naći. Danas dosta umjetnika u Europi koristi stare navojnice kao pick up-ove za elektromagnetne signale. “I’MM_” također ugošćuje u studenome u sklopu svog teoretsko-kustoskog programa medijskog teoretičara i umjetnika Frana Ilicha, te u prosincu u sklopu Velesajma kulture najavljuje Radionicu teremina pod vodstvom umjetnika Boruta Savskog (3via.org) i Robertine Šebjanić (ljudmila.org) iz Slovenije.