Abecedna playlista: Travanj 2020.

Četvrta ovogodišnja playlista od 26 pjesama od kojih svakoj naziv počinje jednim slovom engleske abecede, a svaka je izašla na izdanju (singlu, spotu ili albumu) objavljenom u travnju ove godine.

Abecedna playlista: Travanj 2020.

A – “Appeal to All Citizens”, Laibach

Laibach je objavio snimku s nastupa u Poljskoj u kojem s ukrajinskom filharmonijom Lavova i zborom Gracija izvode treću stavku “Polonia” djela Sinfonia Sacra suvremenog poljskog skladatelja Andžeja Panufnika uz čitanje političkog govora komunističkog predsednika Poljske generala Jaruzelskog u kojem proglašava izvanredno stanje u zemlji 1981. godine. Novi aranžman djelo je Luke Jamnika.

B – “Brooklyn Bridge To Chorus”, The Strokes

„The New Abnormal“ je album koji vas kroz devet pjesama suvereno provede kroz stvaralačku povijest Strokesa i  ostavi vam samo opciju da ga krene slušati ispočetka dok se prilagođavate na ovu novu abnormalnu stvarnost koja nas je snašla, napisao je naš urednik Zoran Stajčić u svojoj recenziji novog albuma njujorških rokera pod vodstvom Juliana Casablancasa.

C – “Cosmic Dancer”, Nick Cave

Nick Cave je snimio obradu pjesme benda T. Rex iz 1968. “Cosmic Dancer” za tribute album Marcu Bolanu koji će biti objavljen 4. rujna. Osim Cavea na albumu sudjeluju i izvođači kao što su Father John Misty, Lucinda Williams, U2 s Eltonom Johnom, Joan Jett, Kesha, Todd Rundgren i Devendra Banhart. Album je nastao pod ravnanjem pokojnoga producenta Hala Willnera.

D – “Disappear for Good”, Tomislav Goluban

“Disappear for Good” je melankolično je erotična melodija, beznadno zaljubljenog (romantičnog) teksta koja savršeno ‘sjeda’ u trenutnu atmosferu i aktivira nostalgiju za uobičajenom kolotečinom života, koja nam je neočekivano i naglo istrgnuta iz ruku, kaže Tomislav Goluban. Uz izvrsne američke instrumentaliste, iz ove pjesme izlaze i snažne slike: strah od gubitka, realizacija nečeg što u stvarnom svijetu nije moguće te nada za promjenom koja curi kroz prste kao pijesak.

E – “End of the Affair, The”, Laura Marling

Britanska kantautorica Laura Marling objavila je svoj sedmi studijski album “Song for Our Daughter” koji je koproducirao njezin dugogodišnji suradnik Ethan Johns. Naslov je ploče figurativan, a Marling pjesme piše svojoj izmišljenoj kćeri.

F – “Fetch The Bolt Cutters”, Fiona Apple

Album „Fetch the Bolt Cutters“ upravo je oda izlasku iz svih okvira, ali time i njihovo sažimanje u cjelinu kroz koju na jedinstveni način upijamao kakofonijsku nit i bit današnjeg svijeta. Jedinstven je i pristup u gradnji zvučne slike. To je album prepun hip-hopa, punka i indieja, a u glazbenoj slici je potpuno izvan ‘zvučnih protokola’ tih stilova. (ZS)

G – “Gentleman”, Curtis Stigers

Američki jazz pjevač Curtis Stigers objavio je album “Gentleman”, kolekciju pjesama o ljubavi, gubitku i muževnosti, a najavio ga je naslovnim singlom koji je našao put do naše travanjske playliste.

H – “Here Kitty Kitty”, The Offspring

The Offspring je objavio obradu pjesme “Here Kitty Kitty” Joea Exotica, zvijezde Netflixove dokumentarne hit serije ‘Tiger King’. Pjesmu prati i videospot u kojemu Dexter Holland i gitarist Noodles sviraju sa zaštitnim maskama, a bubnjar je odjeven u kostim tigra. Pjesma govori o temi koju Joe Exotic u seriji cijelo vrijeme ponavlja, a to je da je njegova nemeza Carole Baskin ubila svog muža i njegovim tijelom nahranila svoje tigrove.

I – “I Contain Multitudes”, Bob Dylan

Bob Dylan je obajvio još jednu novu pjesmu. Zove se “I Contain Multitudes” i mnogo je kraća od nedavno objavljene “Murder Most Foul” koja je trajala ćak 17 minuta. Zajedničko im je ipak obilno nabrajanje kulturnih referenci, pa pjesma tako sadrži stihove: “I’m just like Anne Frank/Like Indiana Jones/And them British bad boys the Rolling Stones.” Osim toga Dylan spominje i književnike kao što su Edgar Allan Poe i William Blake.

J – “James Connolly”, Dropkick Murphys

“James Connolly” je B strana novog singla Dropkick Murphysa “Mick Jones Ate My Pudding.” Riječ je o obradi pjesme iz 1991. njujorških celtic rokera Black 47, ode naslovnom irskom socijalističkom vođi s početka prošlog stoljeća.

K – “Kyoto”, Phoebe Bridgers

“Kyoto” je novi singl pjevačice Phoebe Bridgers koji će izići na njezinom nadolazećem albumu “Punisher” koji stiže 19. lipnja na etiketi Dead Oceans.

L – “Living In A Ghost Town”, The Rolling Stones

The Rolling Stones su objavili novu pjesmu “Living in a Ghost Town” kako bi zadovoljili obožavatelje koji očekuju nove datume njihove turneje No Filter. Riječ je o njihovoj prvoj autorskoj pjesmi nakon “Doom and Gloom” i “One More Shot” koje su 2012. objavljene na kompilacijskom albumu “GRRR!”, iako su se 2016. oglasili i pločom s obradama blues pjesama “Blue & Lonesome”.

M – “Malena 2020”, Kralja

Alen Kraljić Kralja, kao dar za sve Zagrepčane i Zagrepčanke, ali i za sve one koji vole ovaj grad i koji mu svim snagama pomažu da ponovno zablista i izvuče se iz ruševina od potresa koji ga je nedavno zadesio, iz naftalina je izvukao klasik iz 90-ih godina te napravio novu verziju pjesme “Malena” grupe Pips, Chips & Videoclips, čiju glazbu potpisuje uz frontmena, Dubravka Ivaniša. Himna Zapruđa i Utrina, a moguće i Zagreba općenito, čije stihove znaju svi, bilo koje starosne dobi, u ovom je trenutku jednostavna nazvana “Malena 2020”.

N – “Nema kantrija za starce”, Rebel Star

“Glavaški mirno zbraja sve svoje pogreške i promašaje te ih isporučuje kroz životne stihove i melodije koje plijene pažnju svojom efektnom jednostavnošću. Za Glavaškog vrijedi ona reklamni slogan: „probaj pojesti samo jednu“. Ponovna slušanja vuku poput zova sirena.” To je o novom albumu Rebel Stara “Demoni” napisao naš Zoran Tučkar u recenziji u kojoj mu je dodijelio čistu desetku.

O – “Ovo će proći”, Hladno pivo & Online Friends

Hladno pivo okupilo je osamnaest pjevačica i pjevača, ponajviše regionalnih zvjezdanih imena, kako bi izvelo pjesmu koju je sviralo osam glazbenika. Riječ je o svojevrsnom band aid projektu nastalom sada tijekom pandemije koronavirusa.

P – “Promjena stanja”, Discohernia

Psychedelic breakbeat punkeri Discohernia prenose ‘noise’ kroz intrigantni glazbeni vokabular. Bend je nastao slučajno za potrebe filmskog ostvarenja, a čine ga Aljoša (bubanj), Cak (bass,vokal, 100pedala), Stipe (truba, vokal) i Beuc (kljave i čudni tonovi) . Bend stimulira herniju s vrstom plesne glazbe (disco), a kroz žestoke ritamske sekcije te psihodeliju kombiniraju trance, funky, jazz i disco relaksacije.

Q – “Quarter Moon”, Wayne Escoffery

Njujorški jazz saksofonist rođen u Londonu, Wayne Escoffery, svirao je s izvođačima kao što su Carl Allen, Eric Reed i The Mingus Big Band. Surađivao je i s listom imena na kojima se nalaze i Ralph Peterson, Ben Riley, Ron Carter, Rufus Reid te Jimmy Cobb, a sada je objavio i novi album pod imenom “The Humble Warrior” s kojega slušamo “Quarter Moon”.

R – “Repetition ’97”, David Bowie

Iz arhive Davida Bowieja predstavljen je zaboravljeni video spot “Repetition ’97” koji je tijekom proba za turneju “Earthling” u Hartfordu snimio slavni redatelj Tim Pope.

S – “Sjeckati na sitno”, Mad Marx

Kako sami za sebe kažu, Mad Marx je muzički samoupravni organizam u borbi protiv dva najveća unutarnja neprijatelja čovjeka, ozbiljnosti i odrastanja. S gitarom, basom i bubnjevima kao glavnim oružjem, u toj borbi uspijevaju već godinama. Žestoki rifovi, napušene solaže, nadrealni tekstovi, mrdoguz groove i osmijeh od uha do uha – to je njihov svijet. Njihova utopija. U kojoj borba možda nije klasna, ali je redovito vrlo glasna. „Sjeckati na sitno” njihov je prvi singl.

T – “Ten Grand Goldie”, Einstürzende Neubauten

Njemački eksperimentalni sastav Einstürzende Neubauten objavio je pjesmu “Ten Grand Goldie”, prvi singl s nadolazećeg albuma “Alles in Allem” koji će biti dostupan od 15. svibnja.

U – “Unutarnji glas”, Rundek & Ekipa

Dvostruki EP „Brisani prostor“ je izdanje proizašlo iz sretnog susreta Darka Rundeka i grupe muzičara okupljenih povodom obljetničke turneje “Apocalypso NOW” 2017. Kako je kreativno prožimanje u međuvremenu nadišlo Darka Rundeka s pratećim bendom, sada su se ujedenili pod imenom Rundek & Ekipa. Ploču najavljuje pjesma “Unutarnji glas” kojoj je autor teksta, kao i pratećeg videa, Roko Crnić.

V – “Vrlika”, Doringo

Doringova pjesma je dobila svoj vizualni identitet nakon što je objavljena u prosincu 2018. kao jedan od najavnih singlova za njihov drugi dugosvirajući album ‘Gužva u Svemiru’.

W – “Waves of Anzac”, Mick Harvey

Mick Harvey, dugogodišnji suradnik Nicka Cavea, PJ Harvey, Rowlanda Howarda i drugih, a koji nas je lani krajem godine posjetio u Zagrebu u ta davna vremena što dugo ćemo ih pamtiti, kad su koncerti još bila redovna stvar u našim životima, oglasio se prošli tjedan novim izdanjem koje donosi glazbu snimljenu za dokumentarni film “Why Anzac with Sam Neill” objavljen prije pet godina, te četverodjelnu suitu “The Journey” snimljenu u potporu azilantima u Australiji, a izvorno objavljenu u digitalnom obliku na Bandcampu prošle godine.

X – “XS”, Rina Sawayama

Rina Sawayama je japansko-britanska kantautorica i manekenka koja je sredinom mjeseca objavila svoj dugosvirajući prvijenac “Sawayama”.

Y – “You Can’t Escape Death”, fra fra

Serija albuma Hidden Musics koju objavljuje world etiketa Glitterbeat Records pravo je vrelo nevjerojatne glazbe, a najnovije izdanje u tom nizu je “Funeral Songs” skupine fra fra iz Gane. Riječ je o sirovoj glazbi koju ovi izvođači sviraju na sprovodima, a Ian Brennan snimio ju je u potpunosti uživo i na otvorenom.

Z – “Zle opačine”, Mašinko

Vedran Harča: “Svako novo izdanje Mašinka sadržavalo je sve više, uvjetno rečeno, ozbiljnijih pjesama u kojima su se okretali socijalnoj tematici, odrastanju te zabludama i razočaranjima koje nosi sa sobom. „Danas ću, sutra ću“ u tom je kontekstu, posebno po pitanju stihova, njihovo najzrelije ostvarenje s, kako je u press materijalima pojasnio gitarist Andrija Ražnatović, ‘mnogo pjesama prošaranih dozom sjete prisutnije nego do sad’.”

Želimo da naš sadržaj bude otvoren za sve čitatelje.
Iza našeg rada ne stoje dioničari ili vlasnici milijarderi.
Vjerujemo u kvalitetno novinarstvo.
Vjerujemo u povjerenje čitatelja koje ne želimo nikad iznevjeriti.
Cijena naše neovisnosti uvijek je bila visoka, ali vjerujemo da je vrijedno truda izgraditi integritet kvalitetnog specijaliziranog medija za kulturu na ovim prostorima.
Stoga, svaki doprinos, bez obzira bio velik ili mali, čini razliku.
Podržite Ravno Do Dna donacijom već od 1 €.

Hvala vam.

1.00 € 5.00 € 10.00 € 20.00 € 50.00 € 100.00 € 200.00 €


Donacije su omogućene putem sustava mobilepaymentsgateway.com.
Podržane sheme mobilnih plaćanja: KEKS Pay, Aircash, Settle, kriptovalute

Zadnje od Tema

Pjevajmo do izbora

Muzika ne dobiva izbore. U to su izgleda podjednako uvjerene sve političke
Idi na Vrh
X